Aktualności

  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

2021-06-18

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Nie spisałeś się przez Internet? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza!

16 tys. rachmistrzów pomoże Polakom spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Część respondentów zrealizowała obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową. Tym, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie pomogą rachmistrzowie. Będą oni dzwonić z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Warto pamiętać, że do wszystkich którzy zrealizowali obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. Prawdziwy rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję. Należy pamiętać, że na pewno w maju i w czerwcu aż do odwołania, gdy poprawi się sytuacja epidemiologiczna, rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

  1. Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
  2. Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  3. Gminne Biuro Spisowe Miasta Mrągowa - 89 741 17 71.

Osoby, które jeszcze nie zrealizowały obowiązku spisowego przez Internet lub za pomocą infolinii muszą spodziewać się telefonu rachmistrza - zgodnie z ustawą nie mogą odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.