Aktualności

2021-06-26

PIKNIK COUNTRY W MIEŚCIEW dniach 22-25 lipca 2021 zapraszamy na Plac Unii Europejskiej oraz Skwer Jana Pawła II do Mrągowa, które w tych dniach zmini się w polską stolicę country! W tym roku świętować będziemy 40. Piknik Country w Mrągowie! Z tej okazji wystąpią wyjątkowi goście!


22 lipca
rozpoczniemy WESTERNOWYM GRANIEM z POTAŃCÓWKĄ COUNTRY. W dniach 23-25 lipca w ramach otwartych koncertów pod hasłem  PIKNIK COUNTRY W MIEŚCIE
rozbrzmiewać będzie muzyka w wykonaniu znanych i lubianych wykonawców muzyki country. Nie zabraknie niespodzianek, powiewu świeżości oraz wspominania i świętowania 40. Jubileuszu Pikniku Country w Mrągowie! Oprócz koncertów czekają nas spotkania i inne atrakcje: Memoriał Taneczny im. Andrzeja Fabisiaka, spotkanie wspominkowe "W samo południe z Korneliuszem Pacudą", wystawa fotografii z 40 lat Pikniku oraz wydarzenie pod pieczą Czarka Makiewicza pod hasłem "40. Gitar na 40. Piknik Country".

P R O G R A M *

22.07 (czwartek)   

Skwer Jana Pawła II
19.00   Westernowe granie z potańcówką country           
DROGA NA OSTROŁĘKĘ
oraz SILESIAN LINE DANCE

 

23.07 (piątek)    

Plac Unii Europejskiej
17.00   Orkiestra Dęta Mrongovia              
            Otwarcie Pikniku w Mieście
18.00    BABSZTYL
19.30    ŚLAD          
21.00    BLUEBERRY HILL

 

24.07 (sobota)  

Plac Unii Europejskiej            

15.30    Przepustka do Mrągowa – prezentacje zespołów:
             ANDY GORECKY BAND, THE BL BLUES BAND

19.30    YELLOW HORSE
21.00    DRINK BAR


Skwer Jana Pawła II

11.30   „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” - 40. GITAR na 40. Piknik Country
12.00   Spotkanie autorskieW samo południe z Korneliuszem Pacudą
13.00   STACJA FOLK 
18.00   THE ROADHOUSE

 

25.07 (niedziela) 

Plac Unii Europejskiej            
12.30   GMG/ Grażyna i Mariusz GARNOWSCY
14.00   MICHAEL LONSTAR
15.30   11. Memoriał taneczny im. Andrzeja Fabisiaka
16.00   TOMASZ SZWED
17.30   CEZARY MAKIEWICZ & KOLTERSI

 

hol Mrągowskiego Centrum Kultury
WYSTAWA  „40. lat Pikniku Country w Mrągowie

23.07  Jezioro Czos plaża Hotelu Mrągowo Resort & Spa
11.00 – 14.00  XXXIX MARATON PŁYWACKI o Puchar Burmistrza Miasta Mrągowa
23-24.07 Miasteczko Mrongoville
10.00 – 12.00, 15.00 – 17.00  POKAZY KONNE I ANIMACJE w stylu country
23-25.07 Muzeum Sprzętu Wojskowego
9.00 – 19.00 COUNTRY NA WOJSKOWO – impreza biletowana


* program może ulec zmianom
ARTYŚCI PIKNIKU COUNTRY W MIEŚCIE 2021...

D R O G A  N A  O S T R O Ł Ę K Ę


Zespół grający szeroko pojętą muzykę country, którą wydali na kilku płytach. Znakomicie sprawdzający się  na wszelkiego rodzaju imprezach. Liderem zespołu jest Wojciech Dudkowski od lat związany z Piknikiem Country w Mrągowie jako muzyk i prowadzący koncerty. Tworzy piosenki, które pisze życie albo wyobraźnia, kilkakrotnie nagradzane w konkursie na Polską Piosenkę Country. Wraz z zespołem był też kilkakrotnie nagradzany w Plebiscycie Dyliżanse jako artysta roku i zespół roku.


S I L E S I A N   L I N E   D A N C E

To grupa pasjonatów, tańczących tańce liniowe do muzyki country, skupionych przy Szkole Tańca Liniowego w miejscowości Pszów na Śląsku. Obecnie w trzech grupach lokalnych tańczy ok. 50 osób w wieku 35-65 lat. Oprócz pokazów tanecznych animują lokalne społeczności i zarażają swoją pasją, biorąc udział w projektach, organizując flash-moby, ucząc tańca liniowego podczas Festiwali, opowiadając o swojej pasji w mediach czy świętując obchody Dnia Muzyki Country. Taniec traktują jako dobra zabawę, możliwość spotkań i propagowania muzyki i tańca country w kraju.

 

B A B S Z T Y L

Zespół Babsztyl powstał w 1977 r., zdobywając dużą popularność, kilka lat później pokazując się na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Żywiołowo i spontanicznie wykonana interpretacja piosenki “W siną Dal” rozkołysała opolski amfiteatr. Efektem tego sukcesu była płyta pt. “Szykuj się bracie”. Babsztyl ma wierną publiczność związaną z Piknikiem Country w Mrągowie, gdzie wielokrotnie był gwiazdą. Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność. Udział w programach TVP : “Wideoteka dorosłego Człowieka”, “Od przedszkola do Opola” czy “Szansa na sukces”, „The Voice of Poland” czy polsatowskim „Must Be The Music” udowodnił, że repertuar Babsztyla bliski jest zarówno najmłodszym, jak i dorosłym odbiorcom muzyki. Muzyka zespołu utrzymana jest w konwencji pop rock i country, wciąż zdobywając serca słuchaczy.


Ś L A D

Zespół ze Strzegomia z kilkuletnim stażem ale dużo większym doświadczeniem muzycznym, grający przede wszystkim muzykę autorską inspirowaną brzmieniem bluesa, country i folku. Trzon zespołu tworzą bracia Rafał i Andrzej Oryńczak. Zespół jest rozpoznawalny z uwagi na wyrazisty charakter i styl artystów. Autorem piosenek jest w głównej mierze Rafał Oryńczak, od wielu lat związany z Piknikiem Country, w minionych latach współtworzył zespół Trace.B L U E B E R R Y   H I L L

Szalenie energetyzujący zespół grający rockabilly oraz hillbilly (wczesną formę amerykańskiego rock and rolla). Ich koncerty to powrót do buntowniczych lat 50-tych, w których królowały gangi motocyklistów z pomadą na włosach, gorące pin-upki i wolnoobrotowe Cadillaki. Przypominają utwory zarówno znanych, jak i niszowych artystów tej epoki. Przy ich muzyce nogi same rwą się do tańca.Y E L L O W   H O R S E

Zespół Yellow Horse powstał w 2016 roku w Strzyżowie (woj. podkarpackie) klimatem i duchem nawiązując do przepięknej dekady lat siedemdziesiątych i nie tylko.... Muzyka zespołu to nieoczekiwane zderzenie przebojowości Creedence Clearwater Revival z liryzmem Uriah Heep i swojskością Neila Younga. Ich debiutancki album Lost Trail(m.in nagroda Polskiego Radia Rzeszów "Werbel 2018" na najlepszy album roku) łączy w sobie chwytliwe refreny i ciepłe brzmienia instrumentów akustycznych a nad wszystkim unosi się duch hippisowskiego rocka. Klimat muzyki tworzonej przez Żółtego Konia przywołuje prerie Arizony, ale też... nasze Bieszczady.


D R I N K   B A R


Historia zespołu sięga drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to muzyka country w Polsce była towarem deficytowym przywożonym ze Stanów Zjednoczonych na czarnych krążkach i taśmach magnetofonowych. Oczarowani brzmieniem bluegrassu muzycy założyli zespół DRINK BAR.  Zespół wielokrotnie występował na deskach amfiteatru nad jeziorem Czos. Przez lata można go było usłyszeć spotkać na wielu scenach całej Polski oraz poza jej granicami, w audycjach radiowych i telewizyjnych. Współzałożycielem, liderem zespołu oraz autorem piosenek jest Ryszard Pietraszyński - śpiewający i grający na 5-cio strunowym banjo oraz gitarze akustycznej.


S T A C J A   F O L K


Choć każdy z nich pochodzi z innego miasta spotkali się na jednej stacji – Folk! Autorką projektu jest Karolina Jastrzębska, u której zamiłowanie do akustycznych instrumentów strunowych zainicjowało falę nowych pomysłów na ich wykorzystanie. Zainspirowana muzyką americana, postanowiła stworzyć zespół, który będzie nawiązywał do tego gatunku, jednocześnie wykonując większość utworów w języku polskim. W piosenkach Stacji Folk można usłyszeć wpływy bluesa, bluegrassu, popu czy jazzu. Znakiem rozpoznawczym zespołu jest charakterystyczny, czysty i barwny wokal Karoliny, która jednocześnie pełni rolę mandolinistki i kompozytorki. Brzmienie grupy wzbogacają pełne ekspresji skrzypce Michaliny, melodyjna gitara Rafała oraz trzymający wszystko w ryzach kontrabas Michała. W repertuarze zespołu, na który składają się głównie własne utwory, nie brakuje przyjemnych dla ucha refrenów czy rytmicznych zwrotek, a całość wzbogacają chwytliwe riffy i zawrotne improwizacje.


T H E   R O A D H O U S E

Poznański akustyczny zespół THE ROADHOUSE występuje od 2015 r., założyli go wokalista Adam Czech (laureat Plebiscytu Dyliżanse w kategorii Wykonanie Roku) oraz wirtuoz instrumentów strunowych Mateusz Rychły (swoje umiejętności szlifował pod okiem gitarzystów grających z takimi artystami jak Dolly Parton, Willie Nelson czy Norah Jones). Duet, który początkowo koncentrował się na tradycyjnych brzmieniach z nurtu folk i americana, zaczął szybko poszerzać repertuar o standardy amerykańskiej muzyki country, rock i blues. Dzięki temu już w pierwszym roku działalności wystąpił z powodzeniem na tak z pozoru odmiennych festiwalach jak Czyste Country Wolsztyn, Suwałki Blues Festiwal czy Dragon Folk Fest w Poznaniu, a jego dorobek koncertowy liczy w tej chwili sto kilkadziesiąt występów. Z kolei formuła duetu bywa czasami rozszerzana do trio - w takich przypadkach The Roadhouse gości na scenie kogoś z zaprzyjaźnionych muzyków grających na perkusji, skrzypcach, banjo czy gitarze dobro - tak właśnie będzie i tym razem w Mrągowie. Skład uzupełni Robert Szukała - najbardziej doświadczony basista na wielkopolskiej scenie country, występował z zespołami Cashflow i Good Time, Pawłem Bączkowskim, Medley, Electric Cowboyz.G M G


Grażyna i Mariusz Garnowscy to duet wykonujący szeroko pojętą piosenkę utrzymaną w granicach folku oraz inne rodzaje muzyki akustycznej, które ciężko zdefiniować czy zaszufladkować. Przez kilka lat współtworzyli grupę: Country Band Mrągowo. Podczas występu zaprezentują autorskie utwory tego zespołu. Grażyna to autorka tekstów, muzyki i pedagog, laureatka wielu konkursów muzycznych i festiwali. Mariusz - członek grupy „BABSZTYL” i zespołu „CEZARY MAKIEWICZ I KOLTERSI”, pedagog, aranżer muzyczny, autor utworów muzycznych, współprowadzący wraz z AGATĄ DOWHAŃ, Studio Wokalne SUKCES.


M I C H A E L   L O N S T A R


Legenda polskiej muzyki country i jeden ze współtwórców Pikniku Country w Mrągowie przez cztery dekady kariery zapewnił sobie tytuł ikony dwóch pokoleń fanów country. Stworzył piosenki, które stały się symbolami nurtu country w Polsce. Wystąpił wielokrotnie na niemal wszystkich największych polskich i europejskich festiwalach, a także zyskał szacunek i popularność środowisk twórczych w Nashville (USA). Jako jedyny w historii Polak trzykrotnie wystąpił na scenie Grand Ole Opry i kilku innych prestiżowych wydarzeniach podczas festiwali CMA Fest w Music City. W 2018 roku Michael Lonstar był gwiazdą XXXVII Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country&Folk w Mrągowie, gdzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności scenicznej.


T O M A S Z   S Z W E D

Autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta. Polski song writer, narrator i komentator codzienności. Tworzy piosenki autorskie - ballady, utwory liryczne, satyrę polityczną i społeczną, piosenki country. Utwory refleksyjne, śmieszne i magiczne. Pisze i śpiewa o ludzkim doświadczeniu, widzeniu świata z perspektywy zwykłego człowieka. Wiele piosenek w jego repertuarze to piosenki drogi. O ich popularności świadczą liczne nagrody w konkursach i plebiscytach.  Od 42 lat na estradzie. Kierownik własnych zespołów muzycznych od 1978 do chwili obecnej, w dorobku: 10 płyt autorskich, liczne nagrania dla PR i TV. Ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i poza granicami, udział w festiwalach polskich i zagranicznych, wiele nagród w plebiscytach rozgłośni radiowych i prasowych. Scenarzysta i reżyser widowisk muzycznych, juror, wykładowca warsztatów muzycznych i teatralnych. Jest autorem trzech tomików poetyckich i pięciu tomów terapeutycznych bajek dla dzieci. Razem z książkami powstał cykl piosenek dla dzieci. Serii książek towarzyszą spotkania autorskie w przedszkolach i szkołach, w czasie których mali czytelnicy poznają tajemnice lasu i jego mieszkańców. Prowadzi terapie indywidualne, grupy psychoterapeutyczne, warsztaty rozwojowe dla twórców. Jest członkiem zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Klinice „Budzik”.C E Z A R Y  M A K I E W I C Z  &  K O L T E R S ICezary Makiewicz to lider i założyciel zespołu KOLTERSI, śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty. Znany jest głównie dzięki piosence „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, która stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie. W kolejnych latach jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w plebiscycie „Dyliżanse”. Jego kompozycje to propozycja innego spojrzenia na country. Nowoczesne aranżacje piosenek i świadome włączanie elementów muzyki rock, pop i folk tworzą nową jakość na polskim rynku tego gatunku muzyki. Artysta zwraca szczególną uwagę na treść, dzięki czemu słowa w piosenkach stanowią bardzo ważny element. Zespół muzyką i słowem tworzy bardzo przyjazny klimat, dzięki czemu repertuar trafia do wielu pokoleń i pozytywnie nastraja słuchaczy. Cezary Makiewicz i KOLTERSI mają w swoim dorobku wiele płyt i kilka nagrań dla programów telewizyjnych. Koncertują z dużym powodzeniem w wielu miejscach w kraju.
oraz ZESPOŁY WYŁONIONE W KONKURSIE "Przepustka do Mrągowa"


ANDY GORECKY BAND

Członkowie zespołu na co dzień mieszkają w Warszawie. Zespół powstał dwa lata temu i mimo pandemicznej aury zdążył nagrać płytę. Nosi ona tytuł „Moja Bajka” a zawiera piosenki country śpiewane przede wszystkim w języku polskim.

 

THE BL BLUES BAND

Nieszablonowy zespół o usposobieniu łagodnym, posiadający swoiste poczucie przestrzeni muzycznej. Odnajdujący się w wielu gatunkach muzycznych, czerpiący wielką radość z obcowania z publicznością doceniającą granie bez mechanicznych wspomagaczy. Z wielką przyjemnością pośredniczący w pośrednictwie spożywania muzycznych treści. W muzyce country odnajdujący głębię tekstów, finezję muzyki i z podziwem obserwujący wirtuozerskie wykonania muzyków tego gatunku.
WYDARZENIA JUBILEUSZOWE...


* * * *  WYSTAWA „40 lat Pikniku Country w Mrągowie”  * * * * 

Taki jubileusz wymaga specjalnego świętowania i wspominania a jest co! Z tej okazji powstaje specjalna wystawa będąca foto-wspomnieniem z minionych Pikników Country. Znajdą się na niej wydarzenia i artyści, którzy tworzyli historię Pikniku Country w Mrągowie. Wystawę wzbogaci prezentacja fotografii Forum Muzyki Country countrymusic.pl z festiwali w Mrągowie, które powstały od początku istnienia Forum. Nie zabraknie również zbiorów mrągowskiego kolekcjonera Sławomira Stefaniaka.

 

* * * *  „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” – 40. GITAR NA 40. PIKNIK COUNTRY  * * * * 

Wraz z Czarkiem Makiewiczem zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie! Od wielu lat wiemy, że „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” i ten okrągły jubileusz 40. lecia Pikniku chcemy uczcić toastem na 40. gitar! Zapraszamy chętnych gitarzystów tych miejscowych i przyjezdnych, amatorów i profesjonalistów do wspólnego zagrania instrumentalnej wersji utworu – w sobotę 24 lipca o godz. 11.30 na Skwerze Jana Pawła II. W tajniki utworu wprowadzi nas sam Cezary Makiewicz, który nagra filmik instruktażowy dla gitarzystów. Jeśli chcesz dołączyć do wydarzenia – śledź nasze strony internetowe, gdzie zamieścimy film nagrany przez Czarka, naucz się grać utwór i przyjdź z własną gitarą w sobotę podczas Pikniku Country na deptak przy molo o godz. 11.00. Wspólnie zagrajmy hymn Pikniku na minimum 40 gitar!

 
* * * * SPOTKANIE z Korneliuszem Pacudą * * * * 

KORNELIUSZ PACUDA - polski dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country. Twórca klubów bigbitowych przy Radiostacji Harcerskiej w 1962 i Big Beat Clubu na SGPiS. Był zastępcą redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego (do 1988) i odpowiedzialnym za repertuar wytwórni Wifon. Twórca w 1982 i od początku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country w Mrągowie, zwanego popularnie Piknikiem Country, a także innych tego typu imprez. Pacuda jest autorem kilku tysięcy audycji radiowych. Prowadził audycje w Programie 1 PR (Czy jest miejsce na country w Polsce?, Korek bez korka), Programie 3 PR (Naśladownictwo dozwolone, W Tonacji Trójki, Niedzielna Szkółka Muzyczna, Wszystkie drogi prowadzą do Nashville, Gitara, banjo i... country) i Radiu Katowice (Moja muzyka – country). 16 grudnia 2011 wrócił do Programu 1 PR. Prowadzi audycję Z Jedynką w drodze co drugi piątek od 00:05 do 03:00. Prowadził programy programy telewizyjne z wyróżnikiem country: Country Ameryka (z Pawłem Karpińskim), Country Club (z Laco Adamíkiem) i Country Rodeo (z Waldemarem Strońskim). Reżyserował kilka dokumentalnych filmów muzycznych (m.in. Jarmark w Nashville) i widowisk (m.in. na Pikniku Country w Mrągowie).
WYDARZENIA ODBĘDĄ SIE ZGODNIE Z OBOWIĄZUJACYMI OBOSTRZENIAMI!