Aktualności

  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • "Na tropach Smętka. Pieśń Ziemi ma wiele głosów"

2021-10-27

"Na tropach Smętka. Pieśń Ziemi ma wiele głosów"

12 listopada o godz. 19.00 zapraszamy do Mrągowskiego Centrum Kultury na wyjątkowy spektakl, będący jednocześnie żywą lekcją historii naszego regionu.

NA TROPACH SMĘTKA. Pieśń Ziemi ma wiele głosów.


Twórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, na którą składał się Melchior Wańkowicz i jego córka Marta „Tilla” Wańkowicz. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu.

Na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura - z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem.

Pojawi się też temat plebiscytu, który wymusił podziały. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych, faszystowskich rządów czy sposobów używanych w wojenkach wewnątrzkrajowych.


autor - MELCHIOR WAŃKOWICZ
reżyseria – Rudolf Zioło
adaptacja – Daria Kubisiak, Martyna Wawrzyniak
scenografia – Katarzyna Stochalska
muzyka – Marcin Nenko
wizualizacje Aleksander Janas – kolektyw kilku.com

WYSTĘPUJĄ:
fotografka - Aleksandra Kolan
językoznawczyni - Ewa Pałuska-Szozda
redaktor montujący - Cezary Ilczyna
fotograf - Wojciech Rydzio
antropolog - Michał Felczak


Premiera 26 września 2020

WSTĘP NA SPEKTAKL JEST WOLNY! LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA.
Wydarzenie odbywa się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

Spektakl odbywa się w ramach projektu "Przestrzenie Sztuki", we współpracy z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie.

Przestrzenie Sztuki to program oparty na trzech filarach: artystycznym, edukacyjnym i społecznym. Zakłada setki działań aktywizujących społeczności lokalne i rozwijających kompetencje społeczne oraz kulturowe mieszkańców. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wybrany jako jeden z pięciu krajowych operatorów programu, przewiduje długofalowe działania kulturalne, animacyjne i edukacyjne adresowane do widzów indywidualnych oraz grup, począwszy od dzieci i młodzieży, aż po dorosłych i seniorów na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Program jest współrealizowany z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.