Wystawy

BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI – WYSTAWA FOTOGRAFII

2021-09-22


Zapraszamy na wystawę powstałą z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 roku przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

 „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” – WYSTAWA FOTOGRAFII

Siedmioro fotografów, siedem pełnych emocji, osobistych relacji z protestów na Białorusi, które tworzą poruszającą wystawę fotografii: „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI”. Można ją obejrzeć w Mrągowskim Centrum Kultury w dniach 22 września – 15 października br.

 

„Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi. Wystawa fotograficzna „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” dokumentuje spontaniczne protesty, które wybuchły na Białorusi po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. Każdy z siedmiorga autorów prac - Daria Buriakina, Nadia Bużan, Andriej Liankiewicz, Lesya Pcholka, Wolha Szukajło, Julia Szabłowska i Aleksander Wasukowicz - widzi te wydarzenia trochę inaczej.

„Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa. Poprosiliśmy ich też o „dopowiedzenie” dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi!”mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy. 
fot. Wolha Szukajła 


fot. Daria Buriakina


fot. Andriej LiankiewiczNagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów Nagrody i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory”podkreśla Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizator wystawy. – „Oprócz relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa w formie krótkich wywiadów: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te trudne chwile - dodaje.

 

"Wiele miesięcy po wydarzeniach, które stały się tematem wystawy, walka o prawa człowieka na Białorusi jest wciąż aktualna. Wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, w tym nasi przyjaciele – przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, którzy są przetrzymywani w więzieniu. Sztuka ma ogromną moc wyrazu. Przybliżając sytuację osób walczących o wolność Białorusi, chcemy okazać im naszą solidarność." – mówi Marta Szymborska z Mrągowskiego Centrum Kultury. 

 

Wystawę fotograficzną „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” można obejrzeć w dniach 22 września – 15 października 2021 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00 – 18:00, w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 18.00 w Mrągowskim Centrum Kultury, ul. Warszawska 26, w Mrągowie. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 4 marca br. w  Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

 

Współorganizatorem wystawy jest Mrągowskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Biełsat.