Pozostałe

28. Festiwal Kultury Kresowej. Mrągowo 2023

2023-08-18


Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 

 

 

 

Festiwal Kultury Kresowej - impreza znana szerokiej Polonii i Kresowiakom, to spotkania tych, co Kresy opuścili, z tymi, co na nich trwają. To coroczne od 27 lat święto rodzin kresowych, to szereg spotkań, a przede wszystkim uznanie dla Rodaków, dla ich ciągłej wierności dla języka i kultury polskiej.

28. Festiwal Kultury Kresowej. Mrągowo 2023 przed nami.

PROGRAM

18 sierpnia (piątek)
plac PCK

godz. 16:00  MALA GALA KRESOWA - uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermasze

na scenie zaprezentuje się:
Zespół śpiewaczy POLSKIE KWIATY ze Zdołbunowa
„Śpiewa ci obcy wiatr Zachwyca piękny świat
A serce tęskni, bo gdzieś daleko stąd…”

To słowa z pięknej polskiej pieśni pt: „Polskie kwiaty”. A „Polskie kwiaty” to także zespół muzyczny, pochodzący z Ukrainy, dokładnie ze Zdołbunowa obw. rówieński.  Kiedyś, czyli od roku 2006 pod nazwą Seniorki, a od 2020 roku właśnie „Polskie kwiaty”. Twórczość grupy opiera się na wpływach polskiej muzyki i dawnego repertuaru ludowego. Występowali na wielu festiwalach, m.in. w Przedborzu, i licznych konkursach, zdobywając przy tym zaszczytne miejsca i wyróżnienia.

Ten rozśpiewany zespół ma już 17 lat. Te lata wspólnego śpiewania i grania, jak sami mówią o sobie, zaowocowały nie tylko niezapomnianymi przeżyciami. Najbardziej wypełnia nas dumą fakt, że to  właśnie nam przypadł udział w krzewieniu naszej, polskiej kultury. Panie działają pod kierownictwem Walerego Stelmaszczuka, który akompaniuje im na akordeonie.

Zespół MELODIA- z Centrum Kultury w Nowej Wilejce istnieje od roku 1995 i składa się z nauczycielek, przedszkolanek oraz uczniów grających w kapeli. Ich repertuar obejmuje polskie i wileńskie piosenki ludowe, pieśni patriotyczne oraz kolędy.

Zespół ma na swoim koncie wiele działań i osiągnięć, w tym: Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, Festiwal Hanzeatycki w Goleniowie, Święto Pieśni na Litwie. W roku 2019, zespół wziął udział w projekcie z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, słynnego polskiego kompozytora. Projekt ten został zrealizowany przez Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Działalność zespołu Melodia obejmuje zarówno udział w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, jak i zaangażowanie w lokalne imprezy kulturalne, promując polskie i wileńskie dziedzictwo muzyczne.

Kierownik zespołu Janina Stupenko

Kierownik kapeli Swetłana Mikelskaite

 

Polsko- ukraiński Zespół Duet RICH-ANNA

 

Swoje prace prezentować będą:

Malarstwo: Irena Strilciw - od 20 lat kierownik szkoły plastycznej dla dorosłych „Wrzos”, która działa przy Lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie. Wykładowca. Zasłużona dla Kultury Polskiej.,

 

Danuta Lipska - malarka, plastyczka, prezeska związku malarzy polskich na Litwie Elipsa. Aktywna działaczka społeczności polskiej na Litwie. Pracowała jako nauczycielka plastyki w polskich szkołach i weekendowych studiach dla dzieci i młodzieży. Jej prace brały udział w licznych wystawach i znajdują się w kolekcjach prywatnych w wielu krajach świata. Renata Utowka - absolwentka liceum plastycznego, dziś sama uczy plastyki w gimnazjum, pracuje w ośrodku kultury w Rudominie. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, obecnie wraz z innymi członkami związku Elipsa uczy się ikonografii. Aleksander Subotkiewicz - urodził się w 1968 r w rodzinie pedagogów Walerjana i Krystyny Subotkiewicz w miejscowości Czarny Bór. Po ukończeniu Czarnoborskiej szkoły w końcu lat 80 podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej im. Tallat Kelpšos na wydziale estradowym instrumenty perkusyjne. Po studiach pracował jako redaktor techniczny w gazecie "Kurier Wileński". Na początku lat 90 wstąpił na uniwersytet Polski w Wilnie na wydział plastyczny, gdzie miał szczęście poznać i uczyć się pod kierownictwem profesora Hipolita Mogilnickiego, Bačenasa, Zenona Żukowskiego, Karłonasa. W końcu lat 90 studiował w Polsce w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica na kierunku pedagogika-wychowanie estetyczne -plastyka pod kierownictwem profesor Siemienieckiej i Wesołowskiej.  Po ukończeniu studiów pracował w szkole im Jana Pawła II w Wilnie, obecnie pracuje w gimnazjum im F. Ruszczyca w Rudominie oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Rudominie. Jest członkiem Twórczego Związku Polskich Malarzy na Litwie „Elipsa“.

 

Irena Mikłaszewicz i Wiktor Wasilewicz z Białorusi,

 

Rękodzieło: Myroslava Koziupa – członek Towarzystwa Kultury Polskiej im. T. Kościuszki w Łucku. Jej pasją jest rękodzieło. Uwielbia robić biżuterię z drobniutkich koralików, a także haftuje koralikami. Swoje prace prezentowała podczas wystaw w Kijowie, Równem, na Zakarpaciu i in.

Vira Shnyt – wieloletni członek Towarzystwa Kultury Polskiej im. T. Kościuszki w Łucku. Jej pasją jest rękodzieło. Robi ozdoby i biżuterię ze skóry. Brała udział w wystawach rękodzieła w Kijowie, Równem, na Zakarpaciu i in.

Jaremczyk Maryna - w Towarzystwie Rękodziałaczy od 2002 roku. Zajmuje się inkrustacją ze słomy. Brała udział w wielu Jarmarkach i wystawach rękodzieła na Białorusi i w Polsce. Do Mrągowo wiezie - obrazki oraz inne wyroby z inkrustacje ze słomy, ręcznie malowane pocztówki, wycinanki.

Ryszarda Kałacz należy do Towarzystwa od 2004 roku. Jej rękodzieło, to wyroby z tkaniny - paczwork. Brała udział w wielu Jarmarkach i wystawach rękodzieła na Białorusi i w Polsce. Do Mrągowo wiezie - wyroby (serwetki, poszewki, torby).

Ola Kunicka – palmiarstwo

Michał i Leonarda Jankowscy – wyroby z drewna, chleb Lucja Dubicka i Janina Ozorowska - koronkarstwo

 

Mrągowskie Centrum Kultury
godz. 18:00 HEMAR, SZLECHTER, FRIEDWALD, BUDZYŃSKI - Lwowscy twórcy najsłynniejszych szlagierów
                     - prezentacja multimedialna TOMASZA KUBY KOZŁOWSKIEGO z Domu Spotkań z Historią

19 sierpnia (sobota)

plac PCK

godz. 11:00  KONCERTY ZESPOŁÓW KRESOWYCH, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

Mrągowskie Centrum Kultury
14.00    WSPÓŁCZESNA LITERATURA KRESOWA – prezentacje Twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi

 

20 sierpnia (niedziela)
Kościół  Świętego Wojciecha
godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem zespołów kresowych

  - zakończenie 28. Festiwalu Kultury Kresowej. Mrągowo 2023

Ponadto:

Wystawa  - Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ!

Bohaterem niniejszej wystawy jest Andrzej Poczobut – dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, oskarżony w sprawie karnej o podżeganie do nienawiści oraz nawoływanie do sankcji przeciwko panującej na Białorusi dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Andrzej Poczobut naraził się autokratycznej władzy tym, że w swoich publicznych wystąpieniach, publikacjach prasowych i książkowych głosił prawdę o panującym na Białorusi reżimie. Ponadto popularyzował wiedzę historyczną o zbrodniczej względem Polaków, ale także Białorusinów, polityce władz dawnego ZSRR, do którego spuścizny i wartości odwołuje się w narzucanej Białorusinom ideologii państwowej Aleksander Łukaszenko.
Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, którą przygotowaliśmy, aby przybliżyć Polakom sylwetkę, życie prywatne oraz działalność Andrzeja Poczobuta. Jako fundacja staramy się w każdy możliwy sposób wspierać naszego kolegę.
 
Wystawę udostępniła Fundacja Wolność i Demokracja