Aktualności

FESTIWAL FILMOWY GRAND OFF

2021-09-28Zapraszamy na 14. Festiwal Grand OFF

Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

KINO ZODIAK MRĄGOWO
20 i 21 października 2021
Godzina 17:00

 

Sugerowany wiek od 15 lat.
Wstęp wolny.


Festiwal Grand Off to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie, powałona do życia w 2006 r.

w Warszawie. Celem festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji

zgłaszanych produkcji przez 90 członków Kapituły Grand OFF - przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów świata. Zwieńczeniem festiwalu jest uroczysta Gala,

podczas której autorom najlepszych niezależnych filmów świata wręczane zostają statuetki.

Na każdym festiwalu za całokształt nagradzani są gości specjalni. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz,

Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska,

Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr i Ewa Wiśniewska.

Festiwal Grand OFF to wrota do magicznego świata filmu niezleżnego dla koneswrów sztuki filmowej, do którego serdecznie zapraszają Organizatorzy oraz Mrągowskie Centrum Kultury.


Więcej informacji na stronie Internetowej Frestiwalu: www.grandoff.eu
Program

20 października (środa)


17:00 Najlepsza scenografia: "EMPEROR"
[29’58] 2019, Reżyser: jannis Alexander Kiefer | Niemcy

Nowe szaty cesarza we współczesnym wydaniu. Film jest przeniesieniem fabuły baśni Hansa Christiana Andersena w realia XXI wieku. To dystopijna, ale barwna opowieść o władzy i hierarchii.

 

17:35 Najlepsza animacja: "BUTTERFILIES IN BERLIN"
[29’55] 2019, Reżyser: Monica Mangenelli | Niemcy

Alex przenosi się do Berlina w 1933 r. Szukając swojego miejsca na świecie i swojej tożsamości seksualnej, staje się pierwszym transseksualistą w historii, który podda się operacji. Dzieje się to niestety w okresie narodzin narodowego socjalizmu i społecznego rozłamu, który wolność seksualną przekształcił w powód represji.

 

18:10 Najlepszy montaż: "BONBON DAS MUSICAL"
[19’24] 2019, Reżyser: Daniel Meier | Niemcy

Kiedy Jussel Meyer, dziecięcy model słynnej marki słodyczy, dusi się, krztusząc się cukierkiem, zostaje ogłoszony nowy casting, aby znaleźć kolejną komercyjną twarz. Patricia była nianią Jussela, chce za wszelką cenę zapobiec wyłonieniu jego następcy.

 

18:40 Najlepszy dokument: "THE GIRL WITH BLUE EYES"
[15’17] 2020, Reżyser: Alireza Mirasadollah | Wielka Brytania

An Phouc to 11-letnia dziewczyna z Wietnamu. Jej wielkie, jasnoniebieskie oczy przyciągają wielu fotografów z całego świata, ale pomimo tego An Phouc i jej rodzina cierpią z powodu biedy i zmagają się z rasizmem.

 

19:00 Najlepsza fabuła: "COMMITTED"
[21’48] 2018, Reżyser: Lee Gilat | Izrael

Leah zmusza swoją młodszą siostrę Batyę do konfrontacji z chorobą psychiczną ojca – Zvikiego – po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Jest zmęczona życiem podporządkowanym chorobie ojca oraz odpowiedzialnością za opiekę nad nim i postanawia zmienić swoją sytuację. Zviki odmawia hospitalizacji, co zmusza obie dziewczyny do spędzenia razem całego dnia. Zbliżają się i oddalają od siebie i od swojego ukochanego i chorego ojca.

 

19:30 Najlepszy polski film: "FESTYN"
[20’06] 2019, Reżyser: Grzegorz Krawiec | Polska

Pociąg zatrzymuje się w szczerym polu, ponieważ rzuciła się pod niego kobieta. Jest lato, więc w oczekiwaniu na policję pasażerowie wychodzą na zewnątrz i rozpoczynają piknik w pobliżu, zaledwie kilka metrów od zwłok. Ludzie są bardziej rozzłoszczeniu zatrzymaniem pociągu niż poruszeni śmiercią dziewczyny. Ale kto lub co było prawdziwym powodem jej śmierci?21 października (czwartek)


17:00 Najlepszy scenariusz: "CARGO"
[14’59] 2019, Reżyser: Christina Tournatzés | Niemcy

71 uchodźców z Bliskiego Wschodu ginie z powodu uduszenia w trakcie nielegalnego transportu z Węgier do Niemiec. Kierowca ciężarówki staje przed dylematem – słyszy jak ludzie krzyczą i błagają o pomoc, ale otrzymuje rozkaz, by za wszelką cenę dokończyć transport. Historia oparta na faktach.

 

17:20 Najlepsze zdjęcia: "THE INVISIBLE MONSTER"
[29’55] 2019, Reżyseria: Javier i Guillermo Fesser Perez de Petinto | Hiszpania

Ojciec Aminodina zawsze się uśmiecha, ponieważ twierdzi, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej. 8-letni Aminodin trzyma się tej zasady podczas pracy na wysypisku, gdzie żyje wraz ze swoją rodziną.

 

18:00 Najlepsza aktorka: "THE TEARS' THING"
[25’23] 2019, Reżyser: Clémence Poésy | Francja

Florence jest aktorką. Przygotowania do nowej roli postawią przed nią wyzwania, których nigdy by się nie spodziewała.


18:40 Najlepszy aktor: "DOGWATCH"
[32’51] 2019, Reżyser: Albin Wildner | Austria

Po utracie wieloletniej posady w korporacji, Rapheal zostaje zmuszony do pracy jako nocny ochroniarz. Niedawno wprowadził się także z powrotem do swojej matki, którą opiekuje się oddana ukraińska pielęgniarka Vera. Dzięki jej wsparciu, Raphael uczy się radzić sobie w nowym życiu.


19:20 Najleoszy reżyser: "FABIU"
[30’00] 2020, Reżyser: Stefan Langthaler | Austria

80-letni emeryt Arthur mieszka w skromnym domu w Wiedniu. Od dłuższego czasu czule opiekuje się ciężko chorą żona Martą, a asystują mu tylko pielęgniarki. Kiedy w jego domu pojawia się pielęgniarz Fabiu, rutyna Arthura zostaje zerwana. Wkrótce mężczyźni zbliżają się do siebie, a u starszego z nich narasta pożądanie i tłumiona tęsknota.