Aktualności

27. Festiwal Kultury Kresowej

2022-08-20


 

Festiwal Kultury Kresowej - impreza znana szerokiej Polonii i Kresowiakom, to spotkania tych, co Kresy opuścili, z tymi, co na nich trwają. To coroczne od 27 lat święto rodzin kresowych, to szereg spotkań, a przede wszystkim uznanie dla Rodaków, dla ich ciągłej wierności dla języka i kultury polskiej.

27. Festiwal Kultury Kresowej przed nami.
W tym roku zaśpiewamy i zatańczymy DLA POKOJU. Festiwal to spotkanie z kulturą kresową umacniającą Dziedzictwo Kultury Polskiej. Festiwal naszych serc, myśli i naszej miłości wyrażający nasze wspólne wołanie o pokój u naszych sąsiadów. O pokój w Europie i na świecie. Nasz wspólny pokój.

Serdecznie zapraszamy
20 sierpnia 2022 r.  o godz. 18.00

do amfiteatru nad jezioro Czos, gdzie odbędzie się
KONCERT GALOWY dla Pokoju      /koncert biletowany/

Bilety w cenie:
80 zł i 60 zł /po okazaniu MKS*/PKS*/KDR* przysługuje - 10% zniżki/ oraz 25 zł
Osoby korzystające ze zniżki są zobowiązane do okazania karty przy zakupie biletu. Zniżka przysługuje tylko dla osoby, która posiada kartę.

dla grup zorganizowanych powyżej 30 osób przysługuje zniżka -10% przy zakupie biletow w cenie 60 i 80 zł.

Dzieci do 6 roku życia - wstęp na Festiwal jest darmowy. Dzieci mogą uczestniczyć w imprezie tylko pod opieką osoby dorosłej - zajmują jedno miejsce wraz  z opiekunem.


Bilety dostępne w Mrągowskim Centrum Kultury, codziennie od godziny 12.30 do 19.30 oraz na stronach internetowych:

                                           

Na scenie zaprezentują się:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNO-TANECZNY „AKSAMITKI” (Ukraina)
Ten osiemnastoosobowy zespół powstał w 1999 r. i działa przy Domu Polskim w Barze pod kierownictwem Inny Miedwiediewej. Grupą wokalną opiekuje się Helena Szynelowa. W repertuarze  zespołu znajdują się pieśni i tańce ludowe polskie i podolskie. Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych festiwalach polonijnych, m.in.: w Koszalinie, Iwoniczu Zdroju, Mrągowie, Wrocławiu. Poprzez śpiew i taniec "Aksamitki" krzewią tradycję i kulturę polską na Ukrainie.Zespół SREBRNA KWINTA (Ukraina)
To zespół prawdziwych muzyków, którzy dźwiękami potrafią przekazać widowni każdą emocję i stworzyć wyjątkowy nastrój muzycznego spotkania. Został założony w Łucku przy Wołyńskim Towarzystwie Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” w roku 2016 i rozwija się pod kierownictwem Grzegorza Rolingera. Soliści zespołu - Tetiana Cichocka i Włodzimierz Wiwczaryk śpiewają do muzyki wyczarowanej przez akordeon, skrzypce, flet, kontrabas i bęben.LIBER CANTE (Białoruś)
Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.RODZINNY ZESPÓŁ ŻYCHÓW (Białoruś)
Zespół bierze udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie po raz trzeci. To muzykująca trzypokoleniowa rodzina Żychów ze Smorgoni. Los rozdzielił członków rodziny. Rodzice - Czesław i Ina Żych, dwaj synowie - Marek i Dominik oraz starsza córka Jana z rodziną  przenieśli się do Gdyni. Ich młodsza córka Paulina z rodziną została na Białorusi. Udział w 27. Festiwalu daje im możliwość spotkania i wspólnej gry.
W repertuarze rodziny dominuje instrumentalna muzyka regionalna rejonu smorgońskiego i okolic.POLSKI LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „WILENKA” (Litwa)
Zespół dzialający przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli  w Wilnie jest najstarszym polskim dziecięco-młodzieżowym zespołem ludowym pieśni i tańca na Litwie. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 50-lecia. Został założony w r. 1972 przez Władysława Korkucia, wielkiego patriotę Wileńszczyzny, harcerza, akowca, zesłańca, działacza społeczności polskiej na Litwie.
W ciągu minionych 50 lat Wilenka, pokonując różne problemy i przeszkody, pielęgnowała polską kulturę i tradycję. Sparafrazowany cytat z „Pana Tadeusza” – „Wpadam do Wilenki jak w centrum polszczyzny: tam się człowiek napije, nadysze ojczyzny” w sposób nieprzesadzony pokazuje, czym był i jest zespół dla Polaków mieszkających w Wilnie i okolicach.
Kierownik zespołu - Janina Łabul, kierownik artystyczny - Renata Juzokienie, choreografia - Justyna Wasiukiewicz i Aneta Kozłowska.gościnnie zaprezentuje się
Zespół Wokalny SUKCES (Polska)
Pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy. Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, doświadczona wokalistka legendarnych Alibabek, która kieruje zespołem z Mariuszem Garnowskim - muzykiem, kompozytorem, aranżerem.
Występy zespołu to niezapomniane widowiska wokalno-taneczne złożone z pieśni ludowych we współczesnych aranżacjach i autorskich kompozycji inspirowanych folklorem. 

Scenariusz i reżyseria Koncertu Galowego - Agnieszka Michalska

Opieka choreograficzna - Gabriela Łozowska wraz z młodszą grupą taneczną z Mrągowskiego Centrum KulturyGość Specjalny Zespół DAGADANA (Polska/Ukraina)
Już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę między ludźmi.
Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański „National Geographic”. Koncertował w 26 krajach, w najbardziej oryginalnych sceneriach - na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta „Tobie” (nominowana do nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Skład zespołu: Daga Gregorowicz - wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja, perkusjonalia, wokal


Bądźmy w tym dniu wszyscy razem