Aktualności

Warsztaty HISTORII RODZINNYCH - kurs podstawowy genealogii

2022-08-31

Czy historia mojej rodziny może być ciekawa?
Czego jeszcze mogę się dowiedzieć o moich przodkach?
Gdzie szukać? Jak zgromadzić i uporządkować wiedzę?

 

Przy wspólnym stole w naszych wspomnieniach, opowieściach i pytaniach spotkają się nasi przodkowie z różnych stron i epok. Będziemy dążyć do uruchomienia wspomnień, skojarzeń, które zaciekawią nas do stawiania dalszych pytań. Będziemy przyglądać się dostępnym źródłom, by na nasze pytania konstruować odpowiedzi. Postawimy sobie konkretny cel: będziemy tworzyć kroniki naszych rodzin. Każdy uczestnik i uczestniczka spotkań zadecyduje, jakie elementy historii swojej rodziny chce udokumentować. 

 

Być może w Twojej kronice postanowisz opowiedzieć o życiu swojej babci. Wypiszesz więc ważne momenty jej życia, w końcu spiszesz historię, którą tyle razy Ci opowiedziała (by nie uciekła) i odszukasz zdjęcia. A opowiadając nam o swojej babci, pobudzisz naszą ciekawość. Zaczniemy zadawać Ci pytania lub opowiadać nasze jakoś pokrewne historie. Ten proces wzajemnego pogłębiania i inspirowania się będzie popychał nas dalej w naszych poszukiwaniach.

 

Być może nie wiesz, skąd pochodzi rodzina dziadka. Może potrzebujesz wsparcia w szukaniu właściwych źródeł, które potwierdzą, gdzie się urodził, kim byli jego rodzice. Czasem jest to możliwe. 

 

A ponieważ przy tym wspólnym stole spotka się wiele opowieści i historii oraz mnóstwo różnorodnych pytań, warsztaty będą miały dwie części:

  • wspólną, której celem jest pobudzenie naszych wspomnień, uruchomienie genealogicznej dociekliwości i wsparcie merytoryczne z zakresu podstaw poszukiwań korzeni 
  • pytania i odpowiedzi - kiedy przyglądać się będziemy bardziej szczegółowo poszczególnym historiom i wyzwaniom w naszych poszukiwaniach. 

 

 

“Już nie mam kogo zapytać, a jak człowiek był młody, to się nie interesował”.

Teraz jest świetny czas. Jesteś ekspertem od odkrywania swoich korzeni. 

 

Będzie inspirująco i owocnie, jeśli na warsztatach spotkają się osoby w różnym wieku. Do udziału zapraszamy też całe rodziny: rodziców z dziećmi, dziadków z wnuczkami. Wspólne spędzanie czasu na zgłębianiu tego, co nas łączy, i dawaniu temu artystycznej formy (kronika) przynosi dużo radości i bliskości.

 

Każdy uczestnik otrzyma kronikę. Zaczątki kroniki będą powstawały podczas zajęć, a wypełniać ją będziemy już w skupieniu w naszych domach (przy rodzinnych stołach…).

 

Warsztaty poprowadzi Ola Dybkowska, która w latach 2011-2017 pracowała jako specjalistka do spraw genealogii w Żydowskim Instytucie Historycznym, Dziale Genealogii, wspierając setki rodzin poszukujących swoich korzeni. Ola prowadziła także warsztaty genealogiczne i historii rodzinnych dla wielu grup w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat Ola pasjonuje się historią mówioną, uważnym słuchaniem i opowiadaniem osobistych historii. Jest autorką projektu “A skąd!? Opowiadania mieszkańców Kosewa”.

Zapraszamy na zajęcia od 5 października, w każdą środę w godz. 17:00-18:30.
Warunkiem jest zebranie grupy min. 7 chętnych.

Cena za miesiąc: 120,00 zł (za 4 spotkania po 1,5 godziny)

Więcej informacji i zapisy: Dział Organizacji Imprez Kulturalnych (tel.: 89 743 34 65)