Aktualności

Wystawa Waldemara Bzury „ŚWIĘTA WARMIA” - wystawa do 20 maja

2023-04-25

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy Waldemara Bzury pod tytułem „ŚWIĘTA WARMIA”, która dostępna będzie do 20.05 na Holu Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.
 
„Święta Warmia” to wystawa fotografii przedstawiających kapliczki przydrożne - jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wiejskiego krajobrazu Warmii.
Znaczna większość zachowanych kapliczek pochodzi z przełomu XIX i XX w. Te oryginalne obiekty sakralne były manifestacją katolickiej religijności, odróżniającej Warmię od otaczających ją protestanckich Mazurów.
Wokół kapliczek skupiało się życie religijne wsi, szczególnie tam, gdzie nie było kościoła
Mieszkańcy zbierali się tutaj przed wspólnym wyjściem do świątyni w innej wsi. Stąd też wyruszały procesje święcenia pól, tu gromadzono się na nabożeństwa majowe, modlitwę różańcową, śpiewanie pieśni religijnych. Bywało również, że przy kapliczkach odprawiano msze.


Waldemar Bzura to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów pejzaży i przyrody. W swoim dorobku ma wiele albumów poświęconych Mazurom. Na co dzień pracuje w Mazurskim Parku Krajobrazowym, a po godzinach dzieli się swoją wiedzą z innymi.


Dnia 1.04 o godz. 15.30, 
podczas Jarmarku Wielkanocnego na Holu Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z autorem.