Aktualności

19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego - wyniki konkursu

2023-07-03

9 lipca na Skwerze Jana Pawła II odbył się 19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego oraz konkurs na Pamiątkę Warmii i Mazur

Jury w składzie:

  1. Urszula Młodziejewska – Związek Gmin Warmińsko – Mazurskich
  2. Iwona Dworakowska – Mrągowskie Centrum Kultury
  3. Mirela Kazuś - pracownia ceramiczna Boho

ustaliło następujących zwycięzców konkursu:

I miejsce – GRAŻYNA KIEŁKOWSKA KMIECIK za mazurską siatę i saszetkę szytą ręcznie z motywem z regionu

II miejsce – LUCYNA DZIEDZIC-KOŁODZIEJSKA za ręcznie wykonaną swiecę z mapą regionu na tle Polski

III miejsce – KRYSTYNA JUREWICZ za makatkę powitanlą wykonaną haftem płaskim

Wyróżnieni:

WERONIKA JANKOWSKA za haftowaną zakładkę do książki i kolczyki z wzorem ludowym

ALEKSANDRA WAWRZYNOWICZ za makramę "Wiatr w żagle"

AGNIESZKA OSŁOWSKA za kafel mazurski z piernika z motywem mazurskim

serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy na kolejną edycję Przeglądu!

 

Przegląd to plenerowa impreza o charakterze regionalnym, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Myślą przewodnią wydarzenia są: promocja rękodzieła artystycznego, żywności tradycyjnej i regionalnej, muzyki, kulturowo związanych z regionem warmińsko – mazurskim, pomoc regionalnym twórcom ludowym w dotarciu do potencjalnych odbiorców, pogłębienie wiedzy o dorobku kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców i turystów.
 

19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego!

A na nim: kiermasz regionalnych wyrobów rękodzielniczych, kulinarnych, ekologicznych i innych.

Przegląd to plenerowa impreza o charakterze regionalnym, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Myślą przewodnią wydarzenia są: promocja rękodzieła artystycznego, żywności tradycyjnej i regionalnej, muzyki, kulturowo związanych z regionem warmińsko – mazurskim, pomoc regionalnym twórcom ludowym w dotarciu do potencjalnych odbiorców, pogłębienie wiedzy o dorobku kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców i turystów.

Podczas Imprezy rozstrzygany będzie konkurs na „PAMIĄTKĘ WARMII I MAZUR” - Konkurs organizowany wspólnie ze Związkiem Gmin Warmińsko Mazurskich, którego celem jest pozyskanie oryginalnych prac na potrzeby promocji województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas Przeglądu zapraszamy do udzialu w szeregu warsztatach:

 

 

 

MALOWANIA KAFLI - życie Mazurów na kaflach malowane

 

CERAMIKI Ten wyjątkowy warsztat poprowadzi dla Państwa Mirella Kazuś z pracowni Boho powstałej w 2012 roku. Cisza, spokój oraz możliwość obcowania z naturą dostarcza jej szeregu bodźców, sygnałów oraz inspiracji niezbędnych do twórczego działania.

Boho jest wynikiem jej wieloletniej pasji do ceramiki oraz wyrazem potrzeby nieskrępowanego tworzenia. Forma, detal, faktura, kolor oraz gra świateł – to w Boho dotychczasowa inspiracja przybiera realny kształt i staje się gotowym przedmiotem użytkowym bądź dekoracyjnym. W pracowni, mieszczącej się w zacisznym zakątku mazur, powstają przedmioty wykonane z wielką radością, sercem, zapałem oraz poczuciem spełnienia.

Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie wytoczyć naczynie przy użyciu koła garncarskiego lub uformować glinę ręcznie w rozmaite kształty jakie tylko podsunie Państwu wyobraźnia.

 
 

CZEKOLADY ponownie gościć będziemy stoisko warsztatowe Dzika Czekolada – raj dla wszystkich  miłośników słodkości! Tradycyjnie poprowadzi je dla nas spec w dziedzinie czekoladowego szaleństwa – Arkadiusz Dziczek.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda najprawdziwsze ziarno kakaowca, chcecie uczestniczyć w procesie tworzenia pitnej czekolady bezpośrednio ze wspomnianych ziaren rozcierając je w najstarszych, tradycyjnych azteckich urządzeniach – na naszym Przeglądzie będzie taka szansa!

 

 

PLECIONKARSTWA

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z jedną z najstarszych sztuk rękodzielniczych,  jaką jest plecionkarstwo. 

Plecionkarstwo w Polsce zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Organizowane warsztaty mają na celu przekazanie fachowej wiedzy uczestnikom, a także podniesienie wiedzy związanej z nabywaniem wyrobów z ekologicznych i naturalnych surowców. Mają na celu również pokazanie sztuki „palcami plecionej”.  Celem zadania jest pokazanie plecionkarstwa, jako pasję, którą można kontynuować zarówno w domu jak i w ogrodzie. Polska Wiklina ma zastosowanie użytkowe oraz artystyczne. Jest materiałem plastycznym i trwałym, pobudza nasze zmysły i wywołuje pozytywne emocje.

 

 

 

TWORZENIA KWIATÓW Z BIBUŁY
Kwiaty z papieru to oryginalny pomysł na prezent na różnego rodzaju okazje. Jak zrobić kwiaty z bibuły? Tak ręcznie robioną dekorację warto postawić w wazonie jako ozdobę. Poznaj triki na kwiaty z bibuły i wyczaruj wyjątkowy bukiet, który możesz wręczyć swoim bliskim.

 

 

MAKRAMY Sznurki, patyki, drążki – To niezbędne elementy do stworzenia makramy. Wspólnie z Paniami ze  Stowarzyszenia Kulturalnego "Konik Mazurski" z Kętrzyna nauczymy się tworzenia ozdób, które przyczynią się w prosty sposób do nadania wnętrzom nowego charakteru. Wraz z kwiatami i plecionym dywanem potrafią stworzyć przytulny nastrój nawet w minimalistycznej przestrzeni. Makramy to także pomysł na pierwszy krok w kierunku domowej dżungli. Podwieszone w oknach rośliny pozwalają zazielenić wnętrze, nawet gdy na półkach brakuje już miejsca na nowe okazy.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

 

 **************************************************************************************************************************

 

 

 

Zapraszamy do skorzystania z możliwości promocji i sprzedaży swoich towarów gospodarstwa agroturystyczne, rolników pszczelarzy, piekarzy, wytwórców korzystających z lokalnych surowców w produkcji żywności i potraw, kultywujących tradycje kulinarne i promujących kulinarne dziedzictwo regionu.

W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z Mrągowskim Centrum Kultury, dział OIK, tel. 89-743 3470, e - mail -  info@mck.mragowo.pl

 

REGULAMIN

19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego zwany dalej Przeglądem jest imprezą z udziałem osób prywatnych oraz firm, produkujących i sprzedających wyroby regionalne (spożywcze oraz rękodzielnicze), rękodzielników, artystów i stowarzyszeń lub innych podmiotów, zwanych dalej Wystawcami.

Organizatorami Przeglądu są: Mrągowskie Centrum Kultury, Związek Gmin Warmińsko- Mazurskich

Osobą do kontaktu ze strony Organizatorów jest: Kozioł Agnieszka tel. 89 - 743 - 34 – 70,  e - mail -  info@mck.mragowo.pl

I Warunki uczestnictwa
Aby zgłosić swój udział w Przeglądzie należy dostarczyć do Organizatora kartę zgłoszenia, w której powinny być zawarte następujące informacje o Wystawcy:

imię i nazwisko, pełna nazwa, adres oraz NIP działalności gospodarczej (jeśli taką prowadzi), powierzchnia stoiska jaką chce zająć, telefon kontaktowy (najlepiej komórkowy)

do zgłoszenia należy załączyć zdjęcia własnych wyrobów regionalnych lub odnośniki do stron internetowych, na których można je obejrzeć.

Warunkiem przyjęcia Wystawcy na Przegląd jest dostarczenie podpisanego zgłoszenia, zapoznanie się i zaakceptowanie niniejszego regulaminu oraz terminowe dokonanie akredytacji.

Zgłoszenie dostarczone powinno być: osobiście do siedziby Organizatora: Mrągowskie Centrum Kultury, dział Organizacji Imprez /pierwsze piętro/ lub korespondencyjnie na adres: Mrągowskie Centrum Kultury, ul. Warszawska 26, 11 – 700 Mrągowo, pocztą elektroniczną na adres: info@mck.mragowo.pl

Organizator Przeglądu zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia zgłoszenia bez podania przyczyny.

Zgłoszenia przesyłane e - mailem, pocztą lub dostarczone osobiście przyjmowane będą w nieprzekraczalnym terminie: do 30 czerwca 2023r.

II Akredytacja
Udział w Przeglądzie jest odpłatny. Akredytacja wynosi:
30 zł za stoisko 3mb dla wystawców spoza woj. Warmińsko - Mazurskiego
15 zł za stoisko 3mb dla wystawców z woj. Warmińsko – Mazurskiego

UWAGA!
Akredytację za udział w Przeglądzie należy przekazać do dnia 30 czerwca 2023r. na następujący numer konta bankowego:

BS w Węgorzewie O/Mrągowo 26 9350 0001 0215 4907 2072 0001

W treści przelewu należy podać dopisać: akredytacja na "19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego".

Przy dokonaniu przelewu należy zgłosić chęć uzyskania faktury

Niedokonanie przez Wystawcę opłaty do dnia 30 czerwca będzie równoznaczne z jego rezygnacją z udziału w Przeglądzie.

III Stoiska
Rejestracja uczestników Przeglądu odbywać się będzie od godz. 9.00

Działalność handlowa podczas Przeglądu Rękodzieła Artystycznego odbywać się będzie w godz. 10.00 – 17.00.

Wystawca ma obowiązek prowadzić stoisko w godzinach wyznaczonych w Regulaminie bez możliwości wcześniejszego zamknięcia stoiska. Ewentualne zmiany dotyczące godzin prowadzenia stoiska powinny być ustalone z Organizatorem i mogą zostać zmienione wyłącznie za jego zgodą.

Wystawca otrzyma identyfikator uprawniający do handlu oraz wjazdu i wyjazdu samochodu z zaopatrzeniem na teren imprezy.
Lokalizację stoiska wskazuje Organizator, jednak zastrzega sobie możliwość jej zmiany w trakcie trwania Przeglądu z przyczyn technicznych lub organizacyjnych. Miejsce wyznaczone przez Organizatora nie podlega zmianie.

Wystawca odpowiada za bieżące utrzymanie czystości i estetyki stoiska, zapewnienie rezerw towaru, gwarantujące całodzienne zaopatrzenie stoiska, utrzymanie zaopatrzonego stoiska do godziny 17:00
Wystawca jest zobowiązany do przebywania lub pozostawienia osoby odpowiedzialnej na stoisku w godzinach trwania imprezy.

IV Ubezpieczenia
Wystawca ubezpiecza artykuły handlowe, reklamowe, urządzenia wystawowe i techniczne we własnym zakresie. Organizator nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku kradzieży, wandalizmu, działania sił przyrody i innych przyczyn losowych oraz za uszkodzenia towarów należących do Wystawcy przed, po i w trakcie trwania Przeglądu.

V Transport i zaopatrzenie
Do obowiązków Wystawcy należy: zorganizowanie dostawy towaru i przeparkowanie samochodu poza teren imprezy do godz. 9.30 oraz ponowny wjazd celem załadunku towaru dopiero po godz. 17.00 (opuszczenie stoiska powinno nastąpić najpóźniej do godz. 18.00)

 

Konkurs „Pamiątka Warmii i Mazur”

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników
19. Wojewódzkiego Przeglądu Rękodzieła Artystycznego
do przygotowania i zaprezentowania prac rękodzielniczych
symbolizujących region Warmii i Mazur, lokalną tradycję lub artystyczne dzieła z lokalnym motywem.

Celem konkursu jest pozyskanie oryginalnych prac na potrzeby
promocji województwa warmińsko-mazurskiego.

Prace nie mogą być wcześniej nagradzane na innych konkursach, przeglądach i festiwalach,
Prace mogą pochodzić ze wszystkich krain geograficznych województwa.

Autorzy prac dostarczają prace na własny koszt za pośrednictwem poczty lub osobiście do dnia 9 lipca
na adres Mrągowskiego Centrum Kultury, ul. Warszawska 26, 11 – 700 Mrągowo

Ocena i nagrody
Oceny przywiezionych lub nadesłanych prac dokona jury powołane przez organizatorów. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody i dyplomy,

karta złoszenia do pobrania