Aktualności

2021-04-30

DNI MRĄGOWA 2021


Zapraszamy na obchody święta miasta!

DNI MRĄGOWA 2021

2 - 4 lipca

Na tegoroczne dni miasta złożą się: koncerty gwiazd, prezentacje grup artystycznych,
prezentacje, spotkania,Festiwal Smaków Food Trucków, Holi Święto Kolorów
oraz wiele innych atrakcji dla mieszkańców i turystów w każdym wieku!

P R O G R A M


2 lipca /piątek/
Amfiteatr nad jeziorem Czos

20.00   MESAJAH
21.30   M R O Z U

3 lipca  /sobota/
Plac Unii Europejskiej

12.00  FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW

15.00  HOLI FESTIWAL ŚWIĘTO KOLORÓW, prezentacje DJ-ów   ul. Sobczyńskiego

19.00   BARANOVSKI  
21.00   BARTEK KRÓLIK

22.30   POKAZ FIRESHOW Teatru Los Fuegos     ul. Sobczyńskiego
                 
Skwer Jana Pawła II
Czos na mrągowskich plastyków” – prezentacje
13.00  Animacje cyrkowe dla dzieci z Teatrem Los Fuegos
16.30  Orkiestra Dęta Mrongovia
17.00  Spotkanie z Piotrem Wołoszem i gośćmi

Mrągowskie Centrum Kultury
18.00  Finisaż WYSTAWY Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa


4  lipca
 /niedziela/
Plac Unii Europejskiej 

12.00   FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW   

16.00   wręczenie wyróżnień zasłużonym mieszkańcom Mrągowa

17.00   KOLOROWE GITARY
19.00   THE BACKWARDS Beatlemania Show


Skwer Jana Pawła II
Czos na mrągowskich plastyków” – prezentacje
14.00  Koncert zespołu SUKCES
15.00  Spotkanie z Wojciechem Malajkatem
16.00  recital Cezarego Nowakowskiego


Zapraszamy do Mrągowa!

 

ARTYŚCI DNI MRĄGOWA 2021!

M R O Z U


MROZU to producent muzyczny, kompozytor, który łączy blues, soul i rock’and’roll. Zdobywca wielu muzycznych nagród, szturmem podbił listy przebojów, a hity takie jak „Nic do stracenia” czy "Jak nie my to kto”, zna cała Polska. W 2014 roku Mrozu pokazał się jako ukształtowany artysta, który - platynową już - płytą "Rollercoaster" udowodnił, że wciąż ma talent do pisania chwytliwych piosenek. Z tego albumu pochodzą takie hity jak: "Rollercoaster", czy wykonany wspólnie z chórem Sound'n'Grace "Nic do stracenia", który okazał się najczęściej graną piosenką w radiach w 2014 roku. W pracę nad albumem "Zew" poszedł o krok dalej, zdecydowanie ugruntowując swoją muzyczną tożsamość. Płyta pokazała, że artysta cały czas się rozwija i z pewnością mile zaskoczył fanów. Na tej płycie pojawiają się też bardziej osobiste teksty, utwory koncepcyjne, które opisują dziką, momentami mroczną stronę ludzkiej natury. Ostatni krążek „Aura”, bardzo szybko pokrył się złotem i przyniósł artyście kolejne nominacje do Fryderyków. To właśnie z tego ostatniego albumu pochodzi przebój „Napad”, który pozwolił Mrozowi na muzyczny debiut w kinie, promując film „Na bank się uda”. Ostatni tytułowy singiel „Aura” zagościł na stałe w notowaniach wielu stacji radiowych. Mrozu w swojej dyskografii udowadnia, że wie, jak przyciągnąć do siebie słuchaczy. W jego utworach dostajemy dawkę energii, która nie pozwala usiedzieć w miejscu. Artystę wyróżniają jakościowe bity i melodie, które bardzo łatwo wpadają w ucho i zostają ze słuchaczami na długie miesiące. Koncerty Mroza, to niezwykłe muzyczne widowisko i energetyczna dawka szaleństwa, zarówno na scenie, jak i pod nią. Artysta i jego zespół wyróżniają się znakomitą dbałością o każdy muzyczny i wizualny szczegół, która potrafi wzbudzić podziw wśród zgromadzonej na koncercie publiczności.


MESAJAH


MESAJAH - wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Członek zespołu Natural Dread Killaz, z którym wydał dwa albumy studyjne: "Naturalnie" w 2005 roku oraz "Ile lat" w 2010. W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie Prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu.  Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.  W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem „Jestem Stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów „Do rana”, „Ogień”, nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem „Szukając Szczęścia”, a także rap one shot do utworu „Wiadomość”.  Trochę ponad rok później, bo w czerwcu 2013, premierę miał trzeci krążek pt. „Brudna Prawda”. Album zawierający utwory takie jak „Ten kraj”, „Beautiful Morning” czy hit „Lepsza Połowa” ugruntował pozycję Mesajah na rodzimym rynku muzycznym. W 2016 roku przyszedł czas na kolejny, czwarty już album „Powrót do korzeni”. Promocję krążka zapoczątkował singiel „Wolne”, z którym Mesajah niespodziewanie wygrał konkurs Premier na 53. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – zdobywając, głosami publiczności, opolską „Karolinkę”. „Powrót do korzeni” został doceniony także przez branżę muzyczną – album otrzymał nominację do Fryderyków 2017 w kategorii „Album roku muzyka korzeni”. Mesajah jest autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności, niepowtarzalna barwa głosu i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Występował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Ostróda Reggae Festival, Regałowisko, Reggaeland i wielu innych. Otwierał koncerty dla takich artystów, jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.

 

BARANOVSKI

Za projektem BARANOVSKI stoi 30-letni wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski. Znany m.in. z występów z grupą XXANAXX, na początku 2018 roku zaczął pisać swoją własną historię. Zaledwie półtora roku później miał już na swoim koncie cztery radiowe przeboje, nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”, a z koncertami zaliczył niemal wszystkie najważniejsze festiwalowe sceny w kraju. Kiedy dodać do tego złote płyty dla singli „Dym” i „Zbiór”, platynową dla „Luźno” i podwójnie platynową dla „Czułego miejsca”, można mówić o jednej z najbardziej błyskotliwych karier w ostatnich sezonach. W październiku 2019 premierę miała oczekiwana debiutancka płyta BARANOVSKIEGO zatytułowana „Zbiór, w zgodnej opinii krytyków jeden z najbardziej udanych albumów w polskim popie ostatnich lat. Wydawnictwo przyniosło autorowi kolejne 3 nominacje do Fryderyków, uzyskało także status Złotej Płyty. W ubiegłym roku BARANOVSKI nie tylko powtórzył, ale wręcz przebił sukces poprzednich singli, wydając zwiastującą drugi album wokalisty piosenkę „Lubię być z nią". Singiel dotarł do pierwszego miejsca oficjalnej listy airplay w Polsce, stając się najpopularniejszym utworem granym przez stacje radiowe w kraju. Klip do piosenki przekroczył 25 milionów wyświetleń i liczba ta cały czas rośnie.


BARTEK KRÓLIK

Bartosz Piotr KRÓLIK - muzyk, piosenkarz, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, basista i wiolonczelista. Wychował się w Mrągowie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie wiolonczeli, były student Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.  W latach 2001–2012 współzałożyciel i członek grupy Sistars. Współtwórca zespołu Spoken Love i duetu producenckiego Plan B (z Markiem Piotrowskim). Od 2007 członek zespołu Łąki Łan, a od 2008 występuje w zespole Agnieszki Chylińskiej. Ponadto współpracował z wykonawcami, takimi jak Bracia, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Blenders, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Tede, Numer Raz, O.S.T.R., Poluzjanci, Sokół czy Pono. Laureat Fryderyka za produkcję muzyczną (2004). Ponadto laureat Fryderyka za współtworzenie albumu Sistars oraz, również jako członek zespołu, dwukrotny laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy (2004, 2005).


LOS FUEGOSTEATR OGNIA LOS FUEGOS eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem ale również ze światłem oraz nowym cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła, tańca, akrobatyki i żonglerki, tworząc jedyne w swoim rodzaju pokazy FIRESHOW, LIGHTSHOW, BODYPAINTING. W swoim programie ma również spektakle uliczne, pokazy żonglerskie, parady, a także szczudlarzy, bębniarzy, monocyklistów, mimów, żywe rzeźby, programy animacyjne, warsztaty i znacznie więcej. Teatr Ognia Los Fuegos to wyjątkowe pokazy dla wyjątkowych ludzi. Bajkowy i magiczny świat, który na długo zapada w pamięć. Występowali w wielu miejscach na świecie, wszędzie spotykając się z niezmiernie ciepłym przyjęciem a wwoimi pokazami otwierali dziesiątki obiektów i wydarzeń.

 

THE BACKWARDS

THE BACKWARDS - czołowy światowy zespół odtwarzający pełną twórczość grupy The Beatles - od Beatlemanii do rozbudowanych aranżacji z ostatnich płyt (Sgt. Pepper, Abbey Road, Let It Be), których nawet sami The Beatles nigdy nie wykonali publicznie. Zespół powstał w 1996 roku w Koszycach na Słowacji. Do dnia dzisiejszego The Backwards zagrali przeszło 3000 entuzjastycznie przyjętych koncertów w Europie (Francja, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Węgry, Hiszpania, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja) i USA (koncerty w 24 Stanach), występowali w programach telewizyjnych, radiowych i produkcjach teatralnych. Ich musicalowy show "Beatles Legends" cieszył się taką popularnością w Czeskiej Pradze, że nie schodził z afisza przez rok. Ich występ to nie tylko koncert, ale niemal iluzjonistyczne widowisko jak najwierniej oddające realia występów i twórczości The Beatles, bez żadnych kompromisów, w 100% na żywo (włącznie z partiami orkiestrowymi granymi na instrumentach klawiszowych), z dokładnie takimi samymi gitarami używanymi zgodnie z historyczną dokładnością w poszczególnych utworach (w sumie widzimy ich kilkanaście), z basistą grającym lewą ręką jak Paul McCartney, w strojach będących wiernymi kopiami oryginalnych ubiorów słynnej Czwórki z Liverpoolu, w perukach zmienianych stosownie do wyglądu Johna, Paula, George'a i Ringo w poszczególnych latach, a przede wszystkim z żywą muzyką w każdym detalu do złudzenia wiernie oddającą brzmienie zarówno instrumentów jak i partii wokalnych ze zdumiewająco naśladowaną barwą głosu! Dzięki The Backwards możemy przenieść się w czasie i wszystkimi zmysłami doświadczyć tego co słyszymy w nagraniach The Beatles!


KOLOROWE GITARY

Zespół KOLOROWE GITARY tworzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i studyjnym, którzy postawili sobie cel popularyzacji utworów legendy polskiej muzyki rozrywkowej – zespołu Czerwone Gitary. Ich twórczość spotkała się z uznaniem widzów, jak i muzycznych autorytetów. Podczas swoich koncertów Kolorowe Gitary zabierają wielopokoleniową publiczność w sentymentalną podróż w czasie i zachęcają do tańca hasłem „Baw się razem z nami!”. W repertuarze KOLOROWYCH GITAR znajdują się m.in. takie utwory jak: „Historia jednej znajomości”, „Takie ładne oczy”, „Kwiaty we włosach” czy „Nie zadzieraj nosa”.


SPOTKANIA AUTORSKIEWOJCIECH MALAJKATPochodzący z Mrągowa aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog. Od 2016 roku jest rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2009–2017 był dyrektorem artystycznym Teatru Syrena. Uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów średniego pokolenia. Urodził się w 1963 roku w Mrągowie. W 1986 roku ukończył PWSFTViT w Łodzi, ale już podczas studiów pojawiał się na deskach teatru. W 1983 roku zadebiutował w Teatrze Ochoty w spektaklu Król Lear w reżyserii Jana i Haliny Machulskich, w którym wcielił się w postać Błazna. Od początku lat 90. XX wieku Wojciech Malajkat pojawia się na ekranach kin i produkcji telewizyjnych. Zaskarbił sobie sympatię publiczności szerokim zakresem ról, zarówno dla dzieci, jak i dla starszego odbiorcy. Był twarzą kultowego serialu młodzieżowego WOW z 1993 roku, występował także w cieszącym się popularnością serialu „Szatan z siódmej klasy”, w 1999 zagrał u boku Michała Żebrowskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i Wiktora Zborowskiego w filmie Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, wcielając się w postać Rzędziana. Szerokiej publiczności znany z serii filmów Listy do M. Jest również lektorem, którego głos możemy usłyszeć w wielu bajkach dla dzieci. Ma na swoim koncie mnóstwo ról filmowych i teatralnych, doskonale odnajdując się także w roli reżysera.PIOTR WOŁOSZW 2006 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Od tego czasu występował na deskach polskich oper w: Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Bytomiu oraz w Operze Narodowej w Warszawie. Od 2013 roku zaczęła się jego przygoda z teatrami we Włoszech. Publiczność m.in. z Mediolanu, Pisy, Arezzo, Frascati oraz Novi Ligure mogła go podziwiać na scenach tamtejszych teatrów. Do jego popisowych ról zaliczamy: Sarastro w "Czarodziejskim Flecie" W. A. Mozarta, Bartolo w "Weselu Figara" W. A. Mozarta, Zbigniew w "Strasznym Dworze" S. Moniuszki, Don Basilio w „Cyruliku Sewilskim” G. Verdiego, Warłam w operze „Borys Godunow” M. Musorgskiego, Timur w „Turandot” oraz Colline w „Cyganerii” G. Pucciniego”. Wykonuje także utwory oratoryjne m.in.: „Pasja wg Św. Mateusza” i „Magnificat” J.S. Bacha, „Requiem”, oraz „Msza D – dur” W.A. Mozarta, „IX symfonia” Beethovena, „Requiem” Verdiego, „Missa pro pace” Kilara. W 2015 roku wspólnie z żoną założył Fundację na rzecz Kultury i Sztuki AVANGART, która wspiera rozwój i daje możliwości młodym utalentowanym muzykom zaistnienia w świecie opery. W 2016 powołał do życia I Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO, który do dzisiejszego dnia wzbogaca kalendarz kulturalny miasta Mrągowo – 17 lipca 2021 r. odbędzie się szósta edycja Festiwalu BELCANTO.i inne atrakcje DNI MRĄGOWA 2021!

HOLI ŚWIĘTO KOLORÓW

Magia zabawy z proszkami holi przy muzyce najlepszych DJ-ów. Tego nie można przegapić! W Mrągowie będzie naprawdę kolorowo! Impreza skierowana do wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych. Czekać na Was będą: oryginalne kolorowe proszki holi w 9-ciu kolorach, kolorowa wata cukrowa, granity i wyrzutnie. Impreza zrealizowana bedzie z zachowaniem aktualnych zasad bezpieczeństwa.

FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW

Znużeni domową codziennością? Nadciąga wyjątkowa okazja, by spróbować przepysznych dań z różnych zakątków świata. Festiwal Smaków Food Trucków wraca do Mrągowa w ramach Dni Miasta. Już 3 i 4 lipca  ponownie przydarzy się okazja do kulinarnego świętowania. Na Placu Unii Europejskiej zaparkują mobilne restauracje. Przyjadą z wielu miast, by ponownie zabrać gości wydarzenia w kulinarną podróż. Jeśli ostatnio nie udało się Wam wyruszyć w dalekie wakacje, to nic straconego. Nie opuszczając miasta możecie poznać smaki Belgii, Węgier, Meksyku czy Chin. 

Gdy rozpoczyna się astronomiczne lato, mobilne restauracje przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz. Ponownie trafią i do Mrągowa, gdzie serwować będą m.in. gruzińskie pierogi, tajskie wrapy, hiszpańskie churrosy czy soczyste burgery. Zapowiada się wyjątkowo smaczne wydarzenie. Jak co roku organizatorzy stawiają na jakość, różnorodność i bezpieczeństwo. Wystawcy, którzy biorą udział w Festiwalu Smaków Food Trucków działają z pasją i wkładają w swoje potrawy dużo serca. Są przekonani, że wysoka jakość składników to klucz do zadowolonych klientów.  Jeśli jesteście spragnieni typowej streetfoodowej kuchni, to doskonale, bo na pewno nie zabraknie burgerów w coraz to nowszych odsłonach czy belgijskich frytek. Jeśli jednak macie ochotę także na kuchnie z odległych zakątków świata to Wasze podniebienia zadowolą specjały kuchni azjatyckiej i meksykańskiej. To nie wszystko! Po solidnym posiłku, obowiązkowo nadchodzi czas na deser! W foodtruckowych menu znajdą się m.in. hiszpańskie churrosy z dodatkami i świeże owoce w czekoladzie.

Ze względu na pandemię, wszyscy wystawcy zobligowani są do przestrzegania aktualnych obostrzeń dotyczących gastronomii. Potrawy będą przygotowywane z zachowaniem reżimu sanitarnego. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by pobyt na wydarzeniu był bezpieczny i komfortowy. Chcecie wiedzieć więcej? Koniecznie dołączcie do strony wydarzenia, gdzie poznacie szczegóły dot. wystawców, zasad bezpieczeństwa i będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowo smacznych konkursach!
WYDARZENIA ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z AKTUALNYMI WYTYCZNYMI

 

AMFITEATR NA PLACU UNII EUROPEJSKIEJ i NAD JEZIOREM CZOS

1. Podczas koncertu na widowni może być zajętych nie więcej niż 75% liczby miejsc (do liczby osób przebywających na widowni nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19).
2. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez widzów.
3. Podczas wchodzenia i wychodzenia z terenu imprezy zachowujmy dystans zgodnie z aktualnym stanem prawnym (min. 1,5 m).

Dodatkowo informujemy, że na widowni obowiązuje zakaz palenia.

W przypadku osiągnięcia na imprezie limitu zajętych 75% liczby miejsc, osoby w pełni zaszczepione zobowiązane są do okazania Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), czyli tzw. paszportu covidowego, upoważniającego do niewliczania osoby do obowiązujących limitów.

W przypadku uczestnictwa w koncercie w dn. 2.07.2021 r. w amfiteatrze nad jeziorem Czos, osoby w pełni zaszczepione wchodzące na koncert w sytuacji przekroczenia limitu 75% liczby miejsc, prosimy również o przekazanie przy wejściu podpisanej informacji o pełnym zaszczepieniu przeciwko Covid-19 (w załączeniu).