Spektakle

spektakl SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

2022-06-17


Zapraszamy do Teatru... wykreowanego przez wspaniałą aktorkę Agnieszkę Przepiórską w spektaklu opowiadającym o niezwykłej postaci jaką była Simona Kossak.


Simona K.
WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

17 czerwca o godz. 18.00
scena plenerowa


Spektakl w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Spektakl „Simona K.” opowiada o kobiecie, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości.

Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona. „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.


TWÓRCY SPEKTAKLU

Agnieszka Przepiórska - aktorka i pomysłodawczyni

Anna Gryszkówna - reżyseria

Piotr Rowicki - tekst

Anna Maria Karczmarska - scenografia i kostiumAgnieszka Przepiórska opowiada historię kobiety, która całe swoje życie udowadniała, że warto z uporem szukać swojej drogi, odrzucenie można przekuć w siłę, wierność ideałom nie jest śmieszna, a wrażliwość i zachwyt dla natury to nie przejaw głupoty i słabości. Na końcu monodramu „Simona K. Wołająca na puszczy” widzów czeka jeszcze piękny i wzruszający, by nie powiedzieć, romantyczny monolog o istocie natury i miejscu w niej człowieka. (LIDIA RAŚ, DZIENNIK GAZETA PRAWNA, 23 listopada 2020)

Błyskotliwy monodram Agnieszki Przepiórskiej „Simona K. wołająca na puszczy” pod koniec września został pokazany na deskach Sceny Machin Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Była to okazja, żeby zobaczyć interesujący spektakl w reżyserii Anny Gryszkówny, traktujący o tej z rodu Kossaków, która porzuciła to miasto na rzeczy natury. Pasja to słowo, które najlepiej opisuje to przedstawienie. [...]
Simonę fascynowała przyroda, zwierzęta, kwiaty, drzewa, mchy, szmer wiatru, zgrzytanie świeżego śniegu, senne letnie wieczory... życie w najczystszej, niezmąconej wpływem człowieka postaci. Przepiórska w mistrzowski sposób pokazuje to wszystko przy użyciu zaledwie kilku prostych rekwizytów – garści suchych liści, dwóch patyków, plecaka, pieńka, kurtki przeciwdeszczowej. Niewiele, a staje się to tłem fascynującego życiorysu zacnej miłośniczki przyrody. (PAWEŁ KLUSZCZYŃSKI, IJESTEMSPELNIONY.PL, 3 października 2020)

Agnieszka Przepiórska, aktorka Teatru Słowackiego w Krakowie, to mistrzyni monodramów. Jej „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny 28 września (wtorek) na Scenie Miniatura. [...] Po znakomitym spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, który powstał przed pandemią na scenie Teatru Łaźnia Nowa, kolejna współpraca aktorki Agnieszki Przepiórskiej i reżyserki Anny Gryszkówny może oznaczać tylko jedno – intrygujący portret charyzmatycznej kobiety. Tym razem duet przypomni postać Simony Kossak, biolożki,  zoopsycholożki, dziewczyny ze słynnego rodu artystów malarzy. (MARTA GRUSZECKA, WYBORCZA.PL, 26 września 2021)

Monodram „Simona K. wołająca na puszczy” ze spektaklu biograficznego zmienia się w przypowieść o głupocie ludzkiej, walce i ukojeniu, jakie może dawać przyroda. Simona Kossak należy do polskiego Panteonu postaci z ducha Norwidowskich. Za życia wyśmiewana, poniżana, odsądzana od czci i wiary, uznawana za czarownicę, po śmierci urosła do rangi symbolu odwagi i walki, nie tylko o dziką przyrodę, ale też o ludzką godność. [...] Biografia posłużyła Agnieszce Przepiórskiej, Annie Gryszkównej i Piotrowi Rowickiemu za trampolinę do rozważań o głupocie ludzkiej, walce i ukojeniu, jakie może dawać przyroda. Gniew, żal i sarkazm, jakie wypełniają przedstawienie od pierwszej właściwie minuty, są głęboko uzasadnione: od pierwszych chwil życia Simona Kossak pełni rolę pośmiewiska i obiektu drwin. (MICHAŁ OLSZEWSKI, WYBORCZA.PL, 11 października 2021)

Agnieszka Przepiórska zrobiła na temat polskiej biolożki kolejny monodram w swej teatralnej karierze i znów mnie zachwyciła. „Simona K. Wołająca na puszczy” to kolejny powód, dla którego wprost wielbię aktorstwo tej artystki. Kolejne znakomite dzieło, które powstało tym razem, nie pozwala nawet na chwilę oderwać oczu od tego, co dzieje się na scenie. [...] Panią Agnieszkę mógłbym na scenie oglądać godzinami. Historia jest pod względem narracyjnym poprowadzona nienagannie i płynie z takim impetem, że nie daje widzowi chwili wytchnienia. Niestety, spektakl trwa tylko niewiele ponad godzinę, a wachlarz aktorskich emocji pokazanych w tym czasie mógłby obdzielić niejedną warszawską scenę teatralną. (ROBERT TRĘBICKI, TEATRDLAWSZYSTKICH.EU, 16 września 2021)