Aktualności

Cygański Tabor Papuszy oraz jubileuszowy koncert teatru Terno

2022-07-18

24 lipca Mrągowskie Centrum Kultury zaprasza do Mrągowa na plac Unii Europejskiej, który od godz. 16 zamieni się w barwny świat Romów. Tego dnia zagości u nas Cygański Tabor Papuszy wraz z koncertem  jubileuszowym Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO.

Czeka nas niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, ponieważ Cygański Teatr Muzyczny Terno i Edward Dębicki – jego założyciel i kierownik artystyczny obchodzą jubileusz 65-lecia pracy twórczej i artystycznej.

TERNO (języku Romów znaczy: młody) to jeden z najlepszych zespołów romskich w całej Europie, który działa na światowych scenach. Brał udział w festiwalach muzyki, pieśni i tańca, ogólnopolskich konkursach zespołów i solistów estradowych, festiwalach muzyki cygańskiej za granicą, a także w filmach związanych z romską kulturą.

Swój profesjonalizm i uznanie zawdzięcza Edwardowi Dębickiemu - założycielowi i kierownikowi artystycznemu, wirtuozowi akordeonu (jako 10-latek grał na akordeonie w zespole swoich wujów). Postać to wyjątkowa, a dowodem niech będzie fakt, że to jedyny Rom uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Jako goście taboru cygańskiego będziemy mogli poznać kulturę i obyczaje Cyganów. Wśród zaplanowanych atrakcji mamy m.in.:
- degustację cygańskich potraw,
- możliwość zrobienia przez dzieci własnego podpłomyka okraszonego leśną konfiturą,
- wróżby cygańskiej wróżki,
- spotkanie ze starszyzną cygańską, która opowiada odwiedzającym o dawnym wędrowaniu  i tradycjach,
- wystawę fotograficzną: „Cygański taniec z różnych stron świata",
- czytanie w cygańskim namiocie bajek Jerzego Ficowskiego i Edwarda Dębickiego,
- kolorowanki romskie,
- prawdziwe taborowe namioty
- wystawę strojów cygańskich, taborowych i estradowych,
- stoisko z wydawnictwami muzycznymi i literackimi.

 

Po atrakcjach taboru zapraszamy na koncert teatru Terno. Będzie to spotkanie z muzyką i tańcami Cyganów z różnych stron świata – romanse rosyjskie, flamenco, czardasze węgierskie, melodie bałkańskie z piosenkami Bregovica, urozmaicone humorystyczną wróżbą i skeczami.

 

Nie może Was zabraknąć! Wstęp wolny!