Aktualności

Koncert Laboratorium Pieśni

2022-07-26

Zapraszamy na ostatni w tym sezonie koncert z cyklu "Letnich Koncertów na Deptaku"!

Spotkajmy się 14 sierpnia o godz. 18:00 na skwerze Jana Pawła II, by posłuchać magicznej muzyki Laboratorium Pieśni.

 
Laboratorium PieśniSong Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to kobiecy zespół pieśniarek powstały w 2013 r. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych.
Artystki wykonują pieśni świata zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.
Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).
Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt "Czarna Polana" z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych i koncertach "Good L.U.C.K" artysty L.U.C, udział w koncercie „Wybraliśmy Wolność” Andrzeja Smolika wraz z innymi polskimi muzykami.
Najnowsza płyta Laboratorium Pieśni pt. „Rasti” została nominowana do nagrody Fryderyk 2020, w kategorii „Album roku – Muzyka świata”.
Zespół z koncertami i warsztatami odwiedził już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 10 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 135 tysięcy fanów.

WSTĘP WOLNY NA KONCERT!***
Cykl letnich koncertów jest propozycją ciekawych spotkań z różnorodną muzyką na łonie natury. Koncerty, którym przyświeca idea spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu i środków odurzających, dofinansowane są ze środków budżetu miasta w ramach Gminnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowyh oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Miasto Mrągowo, w związku z przystąpieniem do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”