Aktualności

Wystawa Waldemara Bzury „ŚWIĘTA WARMIA”

2023-03-25

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy Waldemara Bzury pod tytułem „ŚWIĘTA WARMIA”, która dostępna będzie od dnia 25.03 do 20.05 na Holu Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.
 
Jednocześnie zapraszamy na spotkanie z autorem, które odbędzie się dnia 1.04 o godz. 15.30podczas Jarmarku Wielkanocnego na Holu Biblioteki Miejskiej.


„Święta Warmia” to wystawa fotografii przedstawiających kapliczki przydrożne - jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wiejskiego krajobrazu Warmii.


Waldemar Bzura to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów pejzaży i przyrody. W swoim dorobku ma wiele albumów poświęconych Mazurom. Na co dzień pracuje w Mazurskim Parku Krajobrazowym, a po godzinach dzieli się swoją wiedzą z innymi.
 
 Znaczna większość zachowanych kapliczek pochodzi z przełomu XIX i XX w. Te oryginalne obiekty sakralne były manifestacją katolickiej religijności, odróżniającej Warmię od otaczających ją protestanckich Mazurów.
Wokół kapliczek skupiało się życie religijne wsi, szczególnie tam, gdzie nie było kościoła
Mieszkańcy zbierali się tutaj przed wspólnym wyjściem do świątyni w innej wsi. Stąd też wyruszały procesje święcenia pól, tu gromadzono się na nabożeństwa majowe, modlitwę różańcową, śpiewanie pieśni religijnych. Bywało również, że przy kapliczkach odprawiano msze.
 
Zapraszamy!